Verslo banga Atgal į Verslo bangą

Nedarbas kaime didėja! Vyrų ilgalaikis nedarbas didėja sparčiau!!

2011-07-29
dainiusbutautas

Pastaruoju metu tenka išgirsti, kad nedarbo lygis mažėja, verslas ir žmonės trykšta optimizmu. Žinoma, gerai, kad taip būtų. Kai žmogui, šeimoms tenka išgyventi vos suduriant galą su galu nėra gerai nei įmonėms, nei visuomenei. Tuomet žmonės mažiau perka, o įmonės mažiau gamina; senka valstybės biudžetas ,tenka vis daugiau skolintis .

Ir iš tiesų vyrų nedarbo lygis mieste mažėja. Jei 2010 I Ketvirtį šis siekė net 21,7 proc., tai tų pačių metų IV K- jau 17,1 proc. Tuo tarpu 2011 I K- 16,8 proc. Tiesa, kaime padėtis kiek kitokia. 2010 I K vyrų nedarbo lygis siekęs 26,5 proc. 2010 IV K sumažėjo iki 23,4 proc., bet šių metų I K vėl išaugo iki 27,8 proc. Tai pagrįstą nerimą kelianti tendencija, kad ekonominė situacija gerėja ne visur tolygiai ir yra kol kas išlieka pernelyg trapi.

Tuo tarpu moterų nedarbo lygis mažėja tiek mieste, tiek kaime. Mieste sumažėjo nuo 12 ( 2010 I K) iki 11,8 proc. (2011 I K). Nors 2010 IV K moetrų nedarbo lygis mieste buvo išaugęs iki 12,4 proc. Kaime 2010 I K moterų nedarbo lygis siekė 16,1 proc., kai 2010 IV K- net 22,9 proc. ir beveik susilygino su vyrų ( 23,4 proc.), o 2011 I K- pasiekė 19,9 proc.

Kaip matyti kaime ir vyrų, ir moterų nedarbo lygis yra didesnis nei mieste maždaug 7,4 proc., o vyrų nedarbas tirtuoju periodu didesnis nei moterų apie 6,3 proc.

Nagrinėjant gi ilagalaikį nedarbo lygį ( nuo darbo jėgos) matome, kad vyrų nedarbo lygis 2011 I K kaime skiriasi nuo miesto kone dvigubai, atitinkamai  15,2 ir 8,4 proc. Tuo tarpu 2010 I K nedarbo lygis buvo beveik panašus ir siekė atitinkamai 8,8 ir 7,3 proc. T.y. mieste vyrų ilgalaikis nedarbo lygis padidėjo per metus 1,1 proc., tuo tarpu kaime- net 6,4 proc. Tiesa, mieste per ketvirtį vyrų ilgalaikio nedarbo lygis sumažėjo 0,4 proc. o kaime padidėjo- 2,4 proc.

Moterų ilgalaikio nedarbo lygis ( nuo darbo jėgos) didėjo ne taip sparčiai: mieste per metus 2,1 proc., o kaime- 2,7 proc. Tiesa ta, kad mieste šių metų I ketvirtį moterų ilagalaikio nedarbo lygis padidėjo 0,2 proc., o kaime sumažėjo 0,8 proc.

Šie duomenys ir skirtingos tendencijos parodo situacijos ir lūkesčių pokyčių kaime ir mieste netolygumą. Be to, paprastai pavasarį nedarbo lygis mažėja, nes pagerėja žmonių ir įmonių lūkesčiai, todėl tokie ženklai kelia pagrįsta nerimą. Be tai gali būti susiję su nedidėjančiais atlyginimais, nes gana neaiški ateities perspektyva neleidžia įmonėms priimti socialiai atsakingesnių žingsnių. Nors įmonių didėjantis pelnas to leidžia tikėtis. Dar didesnį nerimą kelią ilgalaikio nedarbo tendencijos, nes menkėja žmonių įgyta kvalifikacija, todėl daugiau lėšų reikės investuoti į žmonių perkvalifikavimą, o tai atitolins darbo našumo spartesnio auagimo tikimybę, kai ekonomika atsigaus. O ir dėl šio spartaus atsigavimo kyla vis didesnių abejonių. 

Akivaizdu, kad Vyriausybės vykdoma infliacinė socialinė- ekonominė mažų atlyginimų politika norimų rezultatų nepasiekia, nes mažėja žmonių perkamoji galia, todėl I K didėjo ir prekių atsargos. Tiesa, kol kas ne taip sparčiai, kaip 2006-2008 ekonominio pakilimo metais. Todėl labai svarbu, kaip pramonės ir prekybos, paslaugų įmonės pozicionuoja savo veiklos perspektyvą peržiūrint savo produkcijos kainodaros principus. Atrodo, kad pramonė ( birželio mėn.) dėl sumenkusios gyventojų perkamosios galios yra linkusi mažinti savo nepagrįstus didėjančių kainų lūkesčius. Bet tai tik preliminari tendencija, kurios pagrįstumui būtina detalesnė analizė apimanti ilgesnį periodą. 

Šio mikro-tyrimo nedarbo lygio rodikliai turėtų paskatinti peržiūrėti Vyriausybės vykdomą socialinę- ekonominę politiką jau pačiu artimiausiu metu. Ypatingai tokia racionali į paprastą žmogų orientuota politika būtina dėl dažnėjančių pasaulyje gamtos kataklizmų (Japonija, Čilė, Marokas)  neprognozuotinų išpuolių (Norvegija, Krokuva) prieš žmones ir visuomenę. Mat nusivylimas kaime gali gana greitai persiduoti, ypatingai vasarą, kai daugelis žmonių poilsiauja kaimo zonoje, ir miestui. Todėl būtinas ir didesnis optimizmas, bet ne vyriausybės ar valdžios gana nevykusiai primetamas. Užtektų, jeigu valdžios žmonės racionaliau ir santūriau vertintų ateities perspektyvas bei tiesiog sąžiningiau atliktų savo darbą. Toks valdžios žmonių požiūris būtų pats geriausias vaistas nuo galbūt perdėtai pesimistiškų žmonių bei verslo lūkesčių ir, galbūt, net sumažintų emigracijos mastus.

Šie nedarbo rodikliai turėtų būti aktualūs ir verslui siekiant tinkamai įvertinti gamybos, užsakymų dydžius bei protingai perskirstyti žmogiškuosius vadybos išteklius atsižvelgiant į perkamosios galios persiskirstymą pagal lytį, regionus, apskritis, amžių ir kita.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Verslo banga

Nuorodos


Verslo bangos
BLOGo autoriai


Naujausi įrašai


Archyvas2007 Monitus Bonus :: Palaikymas: Blogas.lt :: Dizainas: IMPartner