Verslo banga Atgal į Verslo bangą

Naujos ekonomikos stabilaus augimo gairės. Pagal Keinsą (I).

2011-10-07
dainiusbutautas

Kaip gal susidarėte įspūdį šiek tiek gilinuosi į Keinso Ekonomikos modelio veikimą. Tiesą sakant, tokio modelio dar nesu aptikęs, bet iš žymaus ekonomisto pamąstymų tikrai tokį galima sudėlioti. Bet kaip ir versle reikalinga daugiau Šviesos ir patirties. Ir daugiau tyrimų. Nuo mažens jaučiu trauką įvairioms analizėms. Prisimenu, dar mažas būdamas bandžiau suprasti, ką kitas galvoja. Tik neprisimenu ar sėkmingai, bet užtai gavau barti nuo brolio. Gal pataikiau, jeigu barė:).

Prieš kurį laiką gavau laišką nuo žmogaus, kad daugiau rašyčiau apie ekonominius dalykus. Iš pradžių į tokį paraginimą sureagavau per daug emocionaliai- kas mėgsta paraginimus ir dar iš šono. Bet geriau pagalvojus, tai visai išmintingas kvietimas su Lietuvos žmonėmis pasidalinti tais mikrotyrimais, jeigu leisite taip pavadinti, kurie gali būti įdomūs ne tik man vienam. Tiesą sakant, vien iš tokių tyrimų pridėjus šiek tiek teorijos, pritariančios ir prieštaraujančios, galima būtų  šiokį tokį leidinuką išleisti.

Tad apie ką šį kartą. Skaitant Keinso pamąstymus apie stabilios ekonomikos gaires pats sau netikėtai nutariau patikrinti, kaip Lietuvos sąlygomis veikia Ekonomisto patėmyjimai. Net JAV atveju kai kuriuos rodiklius pakeitus panašiais aiškėja, kad keinsistiniai uždaviniai šiai valstybei šiuo metu kone dvigubai aktualesni nei prieš gerą pusamžį. O Lietuvoje kai kuriais atvejais veikia itin reikšmingai.

Taigi Keinsas, jau ir anksčiau rašiau, mano , kad ekonominį gyvenimą ypatingai nuspalvina polinkio vartoti, ribinio kapitalo efektyvumo ( d.a.b.-produkto) ir palūkanų normos išskirtinės ypatybės.  Pripažįstama, kad šiuolaikinė ekonomika nors ir patiria ryškius gamybos ir užimtumo svyravimus, jos vis dėl to negalima laikyti labai jau nepatvaria. Ir toks chroniškas aktyvumo sumažėjimas ryškus ilgą laiką, kai neaiškūs nei atsigavimo, nei visiško kracho ženklai.

Tuo labiau patirtis parodo, kad visiškas ar artimas visiškam užimtumas yra greičiau greitai praeinanti siekiamybė, nei realybė. Ryškius svyravimus su laiku keičia nuosaikūs, kai padėtis tampa nei beviltiška, nei patenkinama ( kaip tai panašu į šią dieną!!). Ir natūralu, Keinso Užimtumo, palūkanų ir pinigų teorija parašyta būtent po Didžiosios krizės, t.y. praslinkus panašiai laiko, kiek ir dabar praslinko po 2008 metų krizės. Apie kurią J. Vanier perspėjo išvakarėse, berods 2007m., savo laišku Tikėjimo ir Šviesos bei Arkos bendruomenėms.

Tuo ir remiasi ciklo teorija, kai neigiamus pokyčius keičia optimistiniai, todėl išryškėja reguliariai besikartojančios fazės. O tai reiškia, kad ekonomikos krizė panašiai kaip ir sloga: gydoma pagyja per septynias dienas, o negydoma- per savaitę. Tik pasekmės gali būti skirtingos. O kai kuriais atvejais nuo slogos ir mirštama. Turbūt tuomet, kai imuninė sistema yra visiškai išsiderinusi, ir šį išsiderinimą, matyt, pirmiausiai atspindi žmogaus psichologiniai faktoriai.

Lygiai taip ir su kainomis, kurios  kinta dėl kurio nors (ūkinės sistemos) pažeidimo, bet vystymosi eigoje tam tikrą laiką gali išlikti stabilios. Kaip pavyzdys tai galėtų būti periodas Lietuvoje 2000-2003 metai, kai kainos mažėjo arba didėjo nedaug, bet tai netrukdė galingam ekonominiam augimui siekiančiam vos ne po 10 proc. kasmet. Tiesa, šis augimas galėjo būti paremtas ir aktyvios monetarinės politikos injekcijomis.

Nors šie faktai nėra logiškai būtini, kaip teigia Keinsas, jie susiję su šiuolaikinio pasaulio aplinka bei psichologiniais palinkimais.

Ir čia Keinsas išskiria tam tikrus šio psichologinio palinkimo bruožus, kurie galėtų esamą sistemą padaryti daugiau subalansuotą neprarandant jos elastingumo augimui. Taip pat svarbu įvertinti, kokiu laipsniu ir ar gali  mus supantis pasaulis atsiliepti į šiuolaikinę ir kartu bendražmogišką prigimtį.

Įvertinus fenomenalią anglų mokslininko patirtį kitame straipsnelyje ir panagrinėsiu konkrečius parametrus ir kokiu laipsniu jie išsiskleidžia Lietuvos ekonomikoje.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Verslo banga

Nuorodos


Verslo bangos
BLOGo autoriai


Naujausi įrašai


Archyvas2007 Monitus Bonus :: Palaikymas: Blogas.lt :: Dizainas: IMPartner