Verslo banga Atgal į Verslo bangą

ES ekonominė apžvalga: korupcija, mokesčiai ir valstybės biudžetas (2).

2010-12-10
dainiusbutautas

Korupcija, centrinės valdžios (CV) išlaidos ekonomikai ir kapitalo mokesčiai. Šias tris ES valstybių grupes išskiria vienas apibendrinantis reikšmingas bruožas: pirmosios grupės valstybės išsiskiria didele korupcija, santykinais didelėmis CV išlaidomis ekonomikos sektoriui ( vid. 4,93 proc. BVP) bei mažais kapitalo mokesčiais ( išskyrus Maltą, Čekiją ir Lenkiją, kuriose didesni kapitalo mokesčiai, bet ir didelė korupcija bei didelės CV išlaidos ekonomikai). Maži kapitalo mokesčiai, kaip matyti, visų pirma, ir reiškia didelę korupciją, kuri neapsiriboja vien tik gavimu naudos dėl mažų kapitalo ( pelno ir kt. turto) mokesčių, bet ir siekia papildomos naudos dėl CV išlaidų ekonomikos sektoriui, kurios reiškia išimtinai viešuosius pirkimus. Šiuose dažniausiai dalyvauja ir laimi tos pačios didžiųjų miestų bendrovės taip ir toliau sėkmingai gilindamos regioninę ir kitokią atskirtį. Nors kiekviena Vyriausybė skelbia troškimą regioninę, socialinę ir ktią atskirtį suamžinti. Be to, dėl mažų kapitalo mokesčių būtina didinti kitokius- darbo ir vartojimo mokesčius. Didinant darbo mokesčius gi nukenčia smulkus ir vidutinis verslas (SVV), nes stambios įmonės daugiau naudoja kapitalą (gamybos įranga, naujausios technologijos, prekiniai ženklai, nekilnojamas turtas, paskolos ir kt.), o dėl šių menko apmokestinimo įgyja papildomą ne-konkurencinį pranašumą. Kadangi dėl masto ekonomijos stambios įmonės patiria ir mažiau administracinių, darbo, finansinių, mokestinių bei kitų sąnaudų, tai mažo kapitalo apmokestinimo valstybėse SVV įmonėms sąžiningai konkuruoti su nesąžiningomis stambiomis korporacijomis tampa praktiškai neįmanoma.  Didinant vartojimo mokesčius- mažėja perkamoji galia, todėl nukenčia vartojimas, o šiam sumenkus- ir investicijos, ir užimtumas ir biudžeto pajamos. Biudžetas, savo ruožtu, tuomet turi pakelti dvigubą naštą- sumažėja pajamos ir padidėja išmokos, ypatingai nedarbo ir ligos atveju. Krizės akivaizdoje tai tampa ypatingai aktualu ir netgi sunkiai pakeliama.

Antroje valstybių grupėje- vidutinės kapitalo mokesčių pajamos ( vidurkis 7,69 proc. nuo BVP), žemas korupcijos lygis ( KSI vid. 8,29 balo) ir mažos CV iššlaidos ekonomikai ( 2,65 proc. nuo BVP). Tuo tarpu trečiosios grupės valstybėse- didesnės kapitalo mokesčių įplaukos ( 11,8 proc. nuo BVP), didesnė nei antrojoje korupcija (KSI vid. 6,98 balo) ir panašios į antrosios grupės CV išlaidos ekonomikai ( 2,65 proc. nuo BVP).

Atsižvelgiant į pateiktą medžiagą, jeigu norime išgyvendinti korupciją, turime orientuotis į antrąją grupę. Vadinasi kapitalo mokesčiai turi siekti apie 8 proc. nuo BVP ( siekia  3,9), turime sumažinti CV išlaidas  ekonomikai iki 2,5 proc. palyginti su BVP ( siekia 3,5 proc.- tai apie 1 mlrd. litų kurias galima skirti socialinėms reikmėms), ir pasiekti vidutinės antrosios grupės aukštesnį mokestinį lygmenį, kuris siekia apie 42 proc. palyginti su BVP ( dabar 30).

Vakar visai atsitiktinai paėmiau į rankas vieną knygutę padovanotą vieno nuoširdaus žmogaus vardu Juoazpas iš Brazilijos, kuris gimęs kovo 4 dieną, todėl pakrikštytas Kazimieru. Šios knygutės jau pirmajame puslapyje radau žodžius, kurie, matyt, atliepia tam apie ką rašau:

” Šią akimirką grįžtu mintimis į 1978 metų spalio 22 dieną, kai čia, Šventojo Petro aikštėje popiežius Jonas Paulius II pradėjo savo tarnystę. Vis dar ir nuolat skamba ausyse tuomet jo pasakyti žodžiai: “Nebijokite,atidarykite, netgi plačiai atverkite duris Kristui!” Popiežius kalbėjo stipriesiems, pasaulio galingiesiems, kurie bijojo, kad Kristus nesumenktintų jų galios, jeigu Jam leistų įeiti ir suteiktų tikėjimui laisvę. Taip, jis tikrai sumenkintų jų galią: korupcijos viešpatavimą, teisės iškraipymą, savivalę. Tačiau nesumenkintų to, kas priklauso žmogaus laisvei, jo orumui, teisingos visuomenės kūrimui”. Popiežiaus Benedikto XVI homilija pirmųjų iškilmingų Šv.Mišių proga 2005 m. balandžio 24 d.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Verslo banga

Nuorodos


Verslo bangos
BLOGo autoriai


Naujausi įrašai


Archyvas2007 Monitus Bonus :: Palaikymas: Blogas.lt :: Dizainas: IMPartner